PACMD
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

PACMD

Proiectarea Asistata de Calculator in Moldova
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Proiectarea asistată în CATIA V5

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
fakeru
Admin
fakeru


masculin Numarul mesajelor : 88
Varsta : 38
Localizare : Chisinau
Soft : AutoCAD, SW, Inventor
Data de inscriere : 09/01/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeMier Feb 13, 2008 11:07 pm

CATIA (Computer Aided Three dimensional Interactive Applications), produs al companiei Dassault Systemes este, în prezent, unul dintre cele mai utilizate sisteme integrate CAD/CAM/CAE pe plan mondial, cu aplicații în domenii diverse, între care: industria construcțiilor de mașini, aeronautică, navală, de automobile, robotică, de utilaje agricole, chimice, pentru industria alimentară și multe altele.
Versiunea a 5-a este disponibilă încă din anul 1999, la fiecare nouă reactualizare (release) fiind introduse noi module și funcționalități suplimentare, în paralel cu îmbunătățirea celor existente. Programul CATIA V5 furnizează o varietate largă de soluții integrate pentru a satisface toate aspectele legate de design și fabricație.
Dintre numeroasele funcționalități de bază se pot menționa: concepția avansată a pieselor mecanice, realizarea interactivă a ansamblurilor, obținerea automată a proiecțiilor piesei sau ansamblului curent, posibilitatea de a proiecta în mod parametrizat, analiză cu elemente finite, CAD/CAM etc.
Începând cu versiunea 5, CATIA începe să utilizeze din ce în ce mai des noțiunea de model virtual. Acest termen desemnează ansamblul datelor informatice care permit manipularea unui obiect creat pe calculator, în același mod cu un obiect real. Se poate, astfel, testa rezistența sa la diverse solicitări mecanice, termice, comportarea dinamică, se verifică dacă un ansamblu este sau nu demontabil, se asigură că mobilitatea componentelor, unele față de altele, nu generează coliziuni etc.
În cazul modelului virtual obținut în CATIA, orice modificări pe care proiectantul le
aplică asupra acestuia sunt ușor de realizat atât datorită flexibilității instrumentelor de lucru puse la dispoziție, cât și modului de proiectare complet parametrizat.
CATIA are o structură modulară, ceea ce asigură o mare versatilitate, trecerea de la un modul la altul se face rapid, cu posibilitate de editare continuă a obiectului aflat în lucru.
Deși numărul modulelor implementate în CATIA este foarte mare, câteva dintre acestea pot fi considerate ca fiind de bază, permițând realizarea aproape a oricărui tip de piesă sau ansamblu, dar și simularea cinematică și analiza cu elemente finite:
• CATIA Sketcher – creează schița unui profil în două dimensiuni, fiind un punct de plecare necesar în procesul de obținere al unui obiect tridimensional;
• CATIA Part Design – se utilizează la concepția în trei dimensiuni a pieselor mecanice sau pentru alte domenii;
• CATIA Assembly Design – permite generarea unui ansamblu de piese utilizând diverse constrângeri mecanice pentru poziționarea acestora și stabilirea suprafețelor de contact;
• CATIA Drafting – posedă instrumentele necesare pentru a obține desenele de execuție ale pieselor și ansamblurilor create;
• CATIA Knowledge Advisor – sprijină utilizatorul în proiectarea parametrizată, utilizând instrumente specifice, precum: formule, parametri, reguli și reacții, activate numai în urma îndeplinirii unei condiții stabilite în prealabil;
• CATIA DMU Kinematics – creează simulări de animații pe baza unor cuple cinematice între componentele ansamblurilor cinematice;
• CATIA Generative Sheetmetal Design – se folosește la modelarea pieselor din tablă, obținute prin deformare plastică la rece, utilizatorul are posibilitatea de a obține desenele de execuție și desfășuratele acestora;
• CATIA Generative Structural Analysis – reprezintă un mediu propice analizei cu elemente finite, aplicate pieselor și ansamblurilor, în scopul determinării comportării acestora în anumite condiții de încărcare statică sau dinamică.
Prin utilizarea acestor opt module, dintre cele mai importante, programul CATIA V5 facilitează realizarea etapelor de proiectare și asamblare parametrizate, de simulare cinematică și analiză cu elemente finite asigurând, astfel, optimizarea obținerii produselor complexe.

Proiectarea asistată în CATIA V5 TnRqN3FUUp Proiectarea asistată în CATIA V5 5bSxI5VT5Q Proiectarea asistată în CATIA V5 TKOTEXD2Dp Proiectarea asistată în CATIA V5 HOrRU6v4Og Proiectarea asistată în CATIA V5 3e19AMNVEv

Download links


Ultima editare efectuata de catre in Sam Feb 16, 2008 9:00 pm, editata de 7 ori
Sus In jos
https://pacmd.forumgratuit.ro
Adrian




masculin Numarul mesajelor : 7
Varsta : 35
Localizare : Rennes, Franta
Data de inscriere : 16/02/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeSam Feb 16, 2008 4:09 pm

Cred ca e unul din cele mai utilizate Soft-uri in Europa, cel putin asa a spus proful Smile. E chiar foarte Complex, are foarte multe Ateliere, care permit nu doar Proiectarea pieselor, pina chiar si fabricarea, sper ca vor incepe si in moldova sa inlocuiasca AutoCAD, cu ceva mai nou.
Sus In jos
fakeru
Admin
fakeru


masculin Numarul mesajelor : 88
Varsta : 38
Localizare : Chisinau
Soft : AutoCAD, SW, Inventor
Data de inscriere : 09/01/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeSam Feb 16, 2008 8:21 pm

Tu in ce "ateliere" poti lucra?
Sus In jos
https://pacmd.forumgratuit.ro
Adrian




masculin Numarul mesajelor : 7
Varsta : 35
Localizare : Rennes, Franta
Data de inscriere : 16/02/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeDum Feb 17, 2008 6:02 pm

Conceptie Mecanica, Uzinaj si Simulare Uzinaj, doar astea pina acum
Sus In jos
fakeru
Admin
fakeru


masculin Numarul mesajelor : 88
Varsta : 38
Localizare : Chisinau
Soft : AutoCAD, SW, Inventor
Data de inscriere : 09/01/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeDum Feb 17, 2008 6:06 pm

Adrian a scris:
Conceptie Mecanica
adica part modeling?
Sus In jos
https://pacmd.forumgratuit.ro
Adrian




masculin Numarul mesajelor : 7
Varsta : 35
Localizare : Rennes, Franta
Data de inscriere : 16/02/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeDum Feb 17, 2008 7:47 pm

da, il invat in franceza, am facut traduceri directe.
Sus In jos
fakeru
Admin
fakeru


masculin Numarul mesajelor : 88
Varsta : 38
Localizare : Chisinau
Soft : AutoCAD, SW, Inventor
Data de inscriere : 09/01/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeDum Feb 17, 2008 9:38 pm

dar uzinajul si simularea uzinajului cum se mai numeste in termenii catiei? e enovia? delmia? sau smarteam?
Sus In jos
https://pacmd.forumgratuit.ro
Adrian




masculin Numarul mesajelor : 7
Varsta : 35
Localizare : Rennes, Franta
Data de inscriere : 16/02/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeLun Feb 18, 2008 2:47 pm

Proiectarea asistată în CATIA V5 110

Asa sper sa fie mai clar
Sus In jos
fakeru
Admin
fakeru


masculin Numarul mesajelor : 88
Varsta : 38
Localizare : Chisinau
Soft : AutoCAD, SW, Inventor
Data de inscriere : 09/01/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeLun Feb 18, 2008 9:09 pm

si deamu lucrezi in catia? sau inca inveti? si unde? Smile
Sus In jos
https://pacmd.forumgratuit.ro
Adrian




masculin Numarul mesajelor : 7
Varsta : 35
Localizare : Rennes, Franta
Data de inscriere : 16/02/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeMar Feb 19, 2008 8:04 pm

Eiii, pina la munca inca e mult, am inca 4 ani adorabili de studii Smile, invat in Franta la Institut National de Sciences Appliques de Rennes, sunt in anul I de prepa. uite ca am numai 19 ani Smile asa ca inca mai am mult, poate vara la stagiu, voi aplica ceva pe CATIA, daca am noroc sa gasesc un stagiu la vreo intreprindere care are legatura cu mecanica.
Sus In jos
fakeru
Admin
fakeru


masculin Numarul mesajelor : 88
Varsta : 38
Localizare : Chisinau
Soft : AutoCAD, SW, Inventor
Data de inscriere : 09/01/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeLun Mar 03, 2008 10:01 am

Adrian, tu cam'ul din catia il stii?
Sus In jos
https://pacmd.forumgratuit.ro
Adrian




masculin Numarul mesajelor : 7
Varsta : 35
Localizare : Rennes, Franta
Data de inscriere : 16/02/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeMar Mar 04, 2008 11:12 pm

Nu prea cred, nu imi spune nimic "cam", ce e asta? poate cine stie confundam denumirile !
Sus In jos
fakeru
Admin
fakeru


masculin Numarul mesajelor : 88
Varsta : 38
Localizare : Chisinau
Soft : AutoCAD, SW, Inventor
Data de inscriere : 09/01/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeMier Mar 05, 2008 12:08 am

machining in engleza..
si se pare ca e usinage in franceza.. eu ma conduc dupa iconitza din dreptul fiecarui modul Very Happy dar poate sa fie si simulation d'usinage...
Sus In jos
https://pacmd.forumgratuit.ro
Adrian




masculin Numarul mesajelor : 7
Varsta : 35
Localizare : Rennes, Franta
Data de inscriere : 16/02/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeVin Mar 07, 2008 3:31 pm

am, zis ca astea le stiu, credeam ca imaginea va ajuta Smile) ma rog, asta da, mai mult nu o sa mai invat nimic, doar daca ma specializezi in mecanica mai tirziu, ap invatam tot, ieri am primit nota de la lucrarea practica in CATIA, 20 din 20 cheers
Sus In jos
fakeru
Admin
fakeru


masculin Numarul mesajelor : 88
Varsta : 38
Localizare : Chisinau
Soft : AutoCAD, SW, Inventor
Data de inscriere : 09/01/2008

Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitimeVin Mar 07, 2008 7:24 pm

Adrian a scris:
credeam ca imaginea va ajuta Smile)
vezi ca uzinajul si simulara uzinajului au aceeasi iconitza.. si intreabarea mea e care din ele e machining...
Sus In jos
https://pacmd.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Proiectarea asistată în CATIA V5 Empty
MesajSubiect: Re: Proiectarea asistată în CATIA V5   Proiectarea asistată în CATIA V5 Icon_minitime

Sus In jos
 
Proiectarea asistată în CATIA V5
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Catia V6
» Catia
» Catia V5 R16 Documentation
» Lectii video Catia V5

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
PACMD :: Soft-uri :: Catia-
Mergi direct la: